9-10 listopada 2018 r. w Głównym Urzędzie Statystycznym odbył się hackathon, który popularyzował cele zrównoważonego rozwoju i dane statystyczne dotyczące SDGs, a w efekcie zainspirował młodych ludzi do działania na ich rzecz.

Podczas wydarzenia międzynarodowe zespoły stworzyły prototypy interaktywnych aplikacji webowych, skierowanych do młodzieży i promujących ideę zrównoważonego rozwoju, a zarazem korzystających z danych statystycznych dotyczących SDGs.

Po 24 godzinach intensywnej pracy zespołów i burzliwych obradach, jury wyłoniło najlepsze prototypy aplikacji. Nagrodzone zostały trzy zespoły programistów, które otrzymały nagrody w wysokości: 15 tys. zł za I miejsce, 10 tys. zł za II miejsce i 5 tys. zł za III miejsce.

Wygrał zespół „Statistical Technical Girls”, który przedstawił grę „El Presidente”, wizualnie i językowo trafiającą w gust młodego pokolenia. Zdaniem twórców to właśnie gra jako forma aplikacji webowej jest dziś najlepiej odbierana przez młodzież. Poprzez swój produkt zwycięzcy hackathonu chcą uświadomić graczom, że to właśnie nasze lokalne decyzje mają wpływ na funkcjonowanie całego świata, a każdy z osobna jest ważny dla przyszłości planety.

Zwycięzcy podczas prezentacji swojego produktu, którego bohaterem uczynili maskotkę statystyki - postać GUStawa, powiedzieli, że 4 najważniejsze rzeczy, na których bazowali, tworząc grę, to: walory edukacyjne o SDGs w Polsce, zastosowanie elementów innowacji i grywalizacji, wysoka jakość wykonania (atrakcyjny interfejs i ciekawa narracja) oraz możliwości rozwoju dzięki nieskończenie wielu scenariuszom.

Na drugim miejscu uplasował się zespół „Infiniteam”, również prezentując grę, w której wcielamy się w osobę odpowiedzialną za prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju, a na trzecim – „SKN ESTYMATOR”. Ich spersonalizowana aplikacja, która zbiera dane dla użytkownika, została stworzona całkowicie w języku R przede wszystkim z myślą o instytucjach państwowych, biznesie i studentach.

Wszystkie informacje o hackathonie dostępne są na stronie: kodujsdg.stat.gov.pl