20 października 2019 r. w rodzinie państw Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) po raz czwarty obchodzimy Europejski Dzień Statystyki.

Jak zaznacza Mariana Kotzeva, Dyrektor Generalna Eurostatu, Europejski Dzień Statystyki podkreśla wartość statystyki publicznej w społeczeństwie. Jest zarazem uzupełnieniem Światowego Dnia Statystyki Narodów Zjednoczonych, obchodzonego co pięć lat.

Święto bliskie sercu pracowników polskiej statystyki publicznej w tym roku przebiega pod hasłem „Spójrz na fakty”. W epoce post-prawdy i wszechobecnych fake newsów powoływanie się przez obywateli, media, agendy rządowe i firmy prywatne na wiarygodne źródła danych oraz bezwzględne weryfikowanie informacji statystycznych są kluczowe dla prawidłowego kształtowania opinii publicznej.  

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Europejskiego Dnia Statystyki w krajach Unii Europejskiej znajdą Państwo na stronie: https://ec.europa.eu/eurostat/web/ess/european-statistics-day.

Zachęcamy również do zgłębiania wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej, powszechnie dostępnej dzięki oficjalnym statystykom w Portalu Informacyjnym GUS, na stronach 16 polskich urzędów statystycznych oraz w naszych mediach społecznościowych (Twitter, Facebook i LinkedIn).


Pamiętajmy – lepsze dane to lepsze życie!