Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

API do Dziedzinowych Baz Wiedzy

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.02.2022

Efektem działań nad doskonaleniem dostępności danych statystycznych jest API do Dziedzinowych Baz Wiedzy (link do API DBW). Jego opublikowanie wpływa na zwiększenie poziomu otwartości danych statystycznych i możliwości ich powtórnego wykorzystania.

API (Application Programming Interface) to metoda komunikacji między systemami lub aplikacjami, ułatwiająca automatyczne wyszukiwanie i pobieranie danych. Dzięki temu, że dane można w łatwy sposób wprowadzić do własnego środowiska informatycznego, poprawia się efektywność ich przetwarzania i tworzenia np. analiz i wizualizacji.

API DBW wzbogaca dotychczasowy katalog produktów GUS wyposażonych w ten interfejs (API REGON, API TERYT, API BDL, API SDG, API STRATEG), które są dostępne na portalu api.stat.gov.pl.

Poprzez API DBW publikowane są dane w długich szeregach czasowych, na szczegółowym poziomie podziału klasyfikacyjnego i pogrupowane w 31 obszarach tematycznych z różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego i środowiska. Udostępnione API DBW jest pierwszym rezultatem projektu, w ramach którego w drugim kwartale br. zostanie uruchomiona także zmodernizowana witryna DBW. Nowa witryna DBW będzie posiadała przyjazny, intuicyjny interfejs oraz będzie wspierała pracę użytkownika, dzięki łatwemu dostępowi do metadanych. Zakres prezentowanych danych będzie spójny z tym udostępnianym poprzez API, tj. bogatszy w stosunku do obecnego DBW.

#StatystykaPrzyszłościJestJużTu
Prace nad API DBW były prowadzone w ramach partnerskiego projektu Otwarte dane plus i współfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Do góry

Newsletter