Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.04.2021

3 maja 2021 r. przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Konstytucję uchwalił Sejm Czteroletni, zwany Wielkim (1788–1792). Na sesji 9 marca 1789 r. ten sam Sejm przyjął inną arcyważną konstytucję, która zdecydowała o przeprowadzeniu pierwszego w Polsce spisu powszechnego.

Ustawę o trwającym obecnie Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 przyjął Sejm RP VIII kadencji 9.08.2019 r.

Pierwszy spis ludności na ziemiach polskich został przeprowadzony na podstawie Konstytucji z 22 czerwca 1789 r. „Lustracya dymów i podanie ludności”. W spisie ujęto nie tylko liczbę ludności, ale także jej strukturę społeczno-zawodową. Jak czytamy w monografii prof. Andrzeja Gawryszewskiego „Ludność Polski w XX wieku”:
„(…) spisem objęto ludność wiejską i miejską, z podziałem na chrześcijan i żydów, z pominięciem szlachty i duchowieństwa. Każda z 4 tablic spisowych zawierała podział ludności według płci, zawodu i stanowiska społecznego z wyróżnieniem synów (w wieku do 15 i powyżej 15 lat) oraz córek. Spis nie był spisem imiennym, druki wypełniano odrębnie dla każdej posesji”.
Chociaż spis ten nie objął stanów uprzywilejowanych, tj. szlachty i duchowieństwa, to jednak jest do dzisiaj podstawą szacunków obliczania zaludnienia Rzeczypospolitej z końca XVIII w.

Przypominamy, że do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązkową i najwygodniejszą formą spisu jest samospis internetowy na  www.spis.gov.pl. Tylko ta forma uprawnia do wzięcia udziału w loterii. Aby wziąć udział w pierwszym losowaniu (7 maja br.) należy wypełnić formularz przez Internet, pobrać i zarejestrować 10- znakowy unikalny kod na stronie loteria.spis.gov.pl do 5 maja br.

Losowanie nagród finałowych odbędzie się 14 lipca br. Regulamin i wszelkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej loterii: loteria.spis.gov.pl.

Do góry

Newsletter