Spotkanie Grupy Sterującej ds. projektu DIGICOM
A A AW dniu 20 maja 2019 r. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyło się posiedzenie Grupy Sterującej Projektu DIGICOM realizowanego w ramach Wizji 2020 dotyczącej rozwoju Europejskiego Systemu Statystycznego. Wizja została wypracowana jako odpowiedź na wyzwania wynikające z rewolucji cyfrowej, konieczności poszukiwania nowych miar i źródeł danych, obniżania kosztów produkcji statystycznej oraz potrzeby elastycznego dostosowania systemu statystyki do zmian zachodzących na świecie.
Współorganizatorem spotkania był Eurostat, a wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele krajowych instytucji statystycznych z Niemiec, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Portugalii, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski.
Gości powitała Pani dr Grażyna Marciniak – Wiceprezes GUS, która odnosząc się do finalizacji prac dotyczących Wizji 2020 przekazała, że mając na uwadze zasięg i popularność produktów, efekty projektu DIGICOM należą do najbardziej spektakularnych.
Dyskusja w trakcie spotkania dotyczyła podsumowania prac w ramach czterech grup zadań DIGICOM. Podkreślono realizację wszystkich działań przewidzianych w obszarze analizy użytkowników danych statystycznych oraz podsumowano rezultaty prac w obszarze innowacyjnych i współdzielonych produktów i narzędzi. Przedstawione zostały działania podjęte w obszarze udostępniania otwartych danych, ze szczególnym uwzględnieniem efektów grantu realizowanego przez cztery kraje (Bułgaria, Francja, Irlandia, Włochy), którego celem było wypracowanie dobrych praktyk wspierających budowę w systemach statystyki oficjalnej rozwiązań zapewniających publikowanie otwartych danych połączonych. Podkreślano korzyści wynikające z działań podejmowanych w ramach grupy zajmującej się komunikacją i promocją statystyki, w tym odniesiono się do Europejskiego Konkursu Statystycznego. Ogłoszenie werdyktu przewidziane jest na pierwszą dekadę czerwca br.
W ostatniej części spotkania dyskutowano o przyszłości DIGICOM, możliwościach rozwoju jego produktów w przyszłości, a także nowych obszarów, które należy rozwijać w celu zwiększenia zaufania i rozpoznawalności danych pochodzących z Europejskiego Systemu Statystycznego. Podstawą do formułowania kierunków dalszych prac był przygotowany przez Eurostat, na podstawie wstępnych propozycji wypracowanych przez członków SG DIGICOM, dokument pt: “DIGICOM beyond 2020”.
Spotkanie zakończyło się propozycjami dotyczącymi wydarzenia podsumowującego realizację projektu DIGICOM planowanego na listopad br.