Badanie efektywności energetycznej budynków administracji publicznej (rządowej i samorządowej) za lata 2007 – 2013
Opracowanie metodologii badania i zebranie informacji dotyczących energochłonności budynków administracji publicznej (rządowej i samorządowej) za lata 2007 - 2013. Uzyskane wyniki umożliwią ocenę skali oszczędności energetycznych uzyskanych w wyniku modernizacji tych budynków. Realizacja badania będzie stanowiła podstawę do podjęcia podobnych prac dla szerszej zbiorowości budynków użyteczności publicznej. Zakres zbieranych danych będzie dotyczył: źródeł energii dla budynku (w tym energii ze źródeł odnawialnych), zużycia energii, architektury budynku, izolacji termicznej budynku, rodzaju wentylacji (naturalna, mechaniczna z możliwością odzysku energii z usuwanego powietrza), źródeł finansowania, które mają dotyczyć dokonanych modernizacji w celu stwierdzenia w jakim stopniu środki z funduszy europejskich wpływają na decyzje o ich przeprowadzeniu. Badanie źródła finansowania modernizacji budynków ma określić skalę/proporcje zaangażowania środków krajowych i europejskich. Badanie będzie również obejmowało rodzaj systemu grzewczego na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz system zarządzania energią w budynku, który pozwala sterować i optymalizować zużycie energii.
Opracowanie metodologii pozyskiwania danych i wskaźników projektów realizowanych w obszarze infrastruktury komunalnej ze wspólnej listy wskaźników kluczowych 2014-2020 Funduszu Spójności na poziomie gmin (NTS 5) i w granicach aglomeracji definiowanej zgodnie z art.43 ust.2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne
Celem badania jest opracowanie metod szacowania na poziomie NTS 5 i w granicach aglomeracji, tj.: liczba ludności nie korzystającej z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, liczba ludności korzystającej z wodociągów i infrastruktury odprowadzającej ścieki do oczyszczalni, wskaźnik zwodociągowania (w %), wskaźnik skanalizowania (w %) w podziale na obszary zurbanizowane i niezurbanizowane oraz analiza możliwości uzyskania wyników według wielkości gmin i wyznaczonych aglomeracji zapisanych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK).
Analiza walorów turystycznych powiatów i ich bezpośredniego otoczenia na podstawie danych statystycznych m. in. z zakresu bazy noclegowej, kultury i dziedzictwa narodowego oraz przyrodniczych obszarów chronionych
Celem badania jest identyfikacja obszarów o największej atrakcyjności turystycznej według opracowanej w ramach projektu metodologii oraz na podstawie zebranej zbiorczej informacji nt. występowania i wykorzystania dla celów turystycznych: bazy noclegowej oraz zasobów środowiskowych i kulturowych w Polsce na poziomie powiatów (NTS 4) oraz w zagregowanej formie dla 16 województw (NTS 2).
Celem pracy badawczej jest opracowanie metodologii kalkulacji obrotu wymiany towarowej i usługowej z zagranicą na poziomie województw (NTS 2).