Opracowanie koncepcji i wdrożenie metodologii szacowania liczby pracujących w gospodarce narodowej na poziomie NTS 4 (powiatu) w głównym miejscu pracy. Podjęte zostaną również działania mające na celu wyszacowanie liczby pracujących w gospodarce narodowej na poziomie NTS 4 (powiatu) w głównym miejscu pracy w dodatkowych agregacjach niezbędnych w zarządzaniu regionem, w kontekście nowego okresu programowania polityki spójności 2014-2020, których zapotrzebowanie zgłaszane jest przez regionalnych i lokalnych odbiorców informacji, tj. wg płci, wybranych statusów zatrudnienia, sektora własności, grup sekcji lub grup wielkości jednostek. Zostanie również podjęta próba wyznaczenia liczby pracujących w gospodarce narodowej na poziomie NTS 4 (powiatu) w głównym miejscu pracy w administracji publicznej, w podziale na administrację rządową i samorządową.
Prace wykonane w ramach zadania będą również stanowiły wstępną bazę metodologiczną i metodyczną pod wyszacowanie pracujących w gospodarce narodowej na poziomie powiatu dotyczących osób starszych, osób wchodzących na rynek pracy oraz innych znajdujących się w niekorzystnym położeniu, w tym osób niepełnosprawnych.
Oszacowanie wskaźnika zagrożenia ubóstwem w Polsce na poziomie powiatów (LAU 1) w latach 2005, 2008, 2011 z wykorzystaniem metodologii statystyki małych obszarów. Wybór trzech okresów referencyjnych ma na celu wypracowanie trwałego produktu rozumianego jako kompleksowy zestaw metod umożliwiających mapowanie wskaźnika zagrożenia ubóstwem w naszym kraju. Sformułowanie wytycznych i rekomendacji w zakresie możliwości przyszłego cyklicznego wykorzystania zaproponowanej metodologii.