Dezagregacja wskaźników dotyczących nakładów sektora przedsiębiorstw na B+R na poziom podregionów (NTS 3) mająca na celu zobrazowanie wewnątrzwojewódzkiego zróżnicowania danych, czego efektem może być lepsze dostosowanie polityk publicznych.
- Raport – pdf
- Tablice wynikowe – xls
- Dezagregacja danych dotyczących nakładów sektora przedsiębiorstw na działalność badawczą i rozwojową (B+R) oraz personel B+R na poziom podregionów (NTS 3) - prezentacja PowerPoint
- Streszczenie raportu
Uzyskanie wartości wskaźników z badania wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych i wśród osób indywidualnych na poziomie agregacji NTS 2 oraz w grupie osób w wieku 12-15 lat dla roku 2014; oszacowanie danych dla szeregu czasowego 2005-2013 oraz wypracowanie metodologii umożliwiającej coroczne prezentowanie tych danych w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej.
Uzyskanie danych o prowadzonej działalności innowacyjnej, jej rodzajach i nakładach na nią poniesionych w mikroprzedsiębiorstwach. Badanie swym zakresem obejmie:
- rodzaje wdrożonych innowacji (produktowe, procesowe, organizacyjne, marketingowe),
- przychody ogółem z całokształtu działalności,
- procentowy udział przychodów uzyskanych ze sprzedaży innowacyjnych produktów w przychodach ogółem,
- współpracę w zakresie działalności innowacyjnej,
- korzystanie ze wsparcia publicznego dla innowacji.
Uzyskanie szczegółowej informacji o stanie infrastruktury i aparatury naukowo-badawczej oraz o współpracy podmiotów w ramach działalności B+R na obszarze województw (NTS 2).
Wyniki badania będą stanowiły wsparcie w zakresie monitorowania polityki badawczo-rozwojowej kraju poprzez rozszerzenie zakresu informacyjnego o infrastrukturze naukowo-badawczej oraz współpracy w ramach działalności B+R pomiędzy przedsiębiorstwami i jednostkami naukowo-badawczymi. Dziedziny te stanowią priorytety rozwojowe polityki spójności na lata 2014-2020.
Cele główne pracy badawczej obejmują:
1) Zdefiniowanie zakresu podmiotowego sektora ICT i działalności pokrewnych w celu zaproponowania nowych typologii rodzajów działalności z uwzględnieniem krajowych potrzeb analitycznych związanych z dynamicznym rozwojem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, uzupełniających dotychczas stosowane klasyfikacje i standardy międzynarodowe.
2) Pomiar wyników ekonomicznych sektora ICT poprzez naliczenie wybranych wskaźników dla przedsiębiorstw z sektora o liczbie pracujących 10 osób i więcej, zagregowanych na poziomie kraju i NTS 2 monitorujących m.in. poziom innowacyjności, nakładów na działalność badawczo-rozwojową, wydajność pracy, rentowność sprzedaży, koszty działalności, liczbę pracujących (w przedsiębiorstwach zaliczanych według międzynarodowej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE rev.2 [PKD 2007] do sektora ICT).
3) Zdefiniowanie zakresu podmiotowego zasobów ludzkich dla sektora ICT (identyfikacja kodów Klasyfikacji Zawodów i Specjalności) na potrzeby krajowych i regionalnych analiz zasobów ludzkich dla sektora ICT w Polsce.
4) Naliczenie wskaźników dotyczących liczby osób pracujących w sektorze ICT.