Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 08.03.2017

Rosnące zapotrzebowanie na informacje w przekrojach terytorialnych wpływa na potrzebę doskonalenia form prezentacji statystycznej – nie tylko w postaci tablic i wykresów, ale także za pomocą map statystycznych. W 1976 roku Główny Urząd Statystyczny wydał podręcznik Wykresy i mapy statystyczne, autorstwa Kazimierza Kocimowskiego i Jerzego Kwiatka. Kompendium wiedzy na temat graficznej prezentacji danych statystycznych i przyjętych standardów, przy ówczesnych możliwościach technicznych.

W ciągu 40 lat realia pracy statystyki publicznej uległy istotnym zmianom, zaś rosnące zapotrzebowanie na informacje przestrzenne wpływa na rozwój kartografii statystycznej. W związku z tym w 2016 roku zespół pracowników Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego przygotował podręcznik Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych. Został on opracowany z myślą nie tylko o statystykach, ale o wszystkich osobach, które chcą prezentować dane statystyczne na mapie. Publikacja ta stara się wyjść na przeciw potrzebie spisania w jednym miejscu podstawowych reguł, zaleceń i dobrych praktyk związanych z opracowywaniem map statystycznych. Można w niej znaleźć standardy kartograficznej prezentacji danych statystycznych, wynikające z tradycji polskiej kartografii, a także informacje, jak poprawnie opracować dany typ mapy oraz, jak ustrzec się najczęściej spotykanych błędów.

Podręcznik podzielony został na siedem rozdziałów dotyczących poszczególnych zagadnień związanych z opracowywaniem map statystycznych:

  1. Wprowadzenie
  2. Elementy mapy statystycznej
  3. Mapa podkładowa
  4. Zastosowania GIS – zarządzanie danymi i przygotowanie ich do sporządzenia mapy
  5. Elementy analizy przestrzennej
  6. Metody kartograficznej prezentacji danych
  7. Przewodnik redakcji mapy statystycznej

Publikacja jest bogato ilustrowana mapami, w większości autorskimi, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby niniejszego podręcznika.


Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych (plik pdf – 85 MB)


Skład i druk publikacji został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

Do góry

Newsletter