Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

GUS zwycięzcą Big Data Hackathon

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
13.03.2019

Miło nam poinformować, że zespół GUS w składzie: Paulina Małek, Michał Bis (oboje reprezentujący Urząd Statystyczny w Szczecinie) oraz Jacek Maślankowski (Urząd Statystyczny w Gdańsku) okazał się najlepszy i zwyciężył w Big Data Hackathon. Wydarzenie zorganizowane przez Komisję Europejską (Eurostat) miało na celu wyłonienie najlepszych projektów aplikacji wykorzystujących Big Data.

Zwycięski zespół stworzył aplikację, która pozwala na analizę budżetu czasu. Wykorzystuje ona technologie i metody dostępu do Big Data. Aplikacja cechuje się innowacyjnością - zastosowano w niej zbiory przygotowane na podstawie maszynowo generowanych danych, które zawierają m.in. umiejscowienie ludzi na podstawie lokalizacji telefonów komórkowych.

Organizatorzy hackathonu dostarczyli uczestnikom cztery zbiory takich danych. Były to rzeczywiste dane zebrane w ramach pilotażu na populacji wybranych państw europejskich.

Aplikacja pozwala na dostęp do 32 uprzednio zdefiniowanych wskaźników, które umożliwiają m.in. przegląd tabel, wykresów i map. Za jej pomocą można również uzyskać dostęp do całego szeregu wskaźników, które tworzy się na podstawie mikrodanych (przygotowano również tzw. kokpit inżyniera danych). Pozwala to m.in. na sprawdzenie miejsc, w których przebywają mieszkańcy różnych krajów Europy. Można śledzić ich sposoby przemieszczania się i trasy środków transportu, którymi dojeżdżają do pracy czy szkoły.

Warto wskazać dwie zalety aplikacji:

·         replikowalność – możliwość wykorzystania przez inne urzędy statystyczne dzięki użyciu otwartego oprogramowania (open source),

·         otwartość kodu źródłowego – jest on opublikowany w oficjalnym repozytorium polskiej statystyki publicznej.

Zachęcamy do pobrania aplikacji: https://statisticspoland.github.io/EU_BD_Hackathon/

Prezentacja najlepszych aplikacji miała miejsce podczas tegorocznej konferencji New Techniques and Technologies for Statistics (NTTS), która odbyła się w 12-14 marca w Brukseli. Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący statystykę włoską, trzecie natomiast zespół z Wielkiej Brytanii. Gratulujemy!


Więcej o hackatonie: https://ec.europa.eu/eurostat/cros/EU-BD-Hackathon_en

Do góry

Newsletter