Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Miejscowość

Nazwa angielska: Locality

Definicja:

Jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie - odmiennym określeniem ich rodzaju.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Urzędowa nazwa miejscowości jest ustalana, zmieniana lub znoszona w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Rodzaj miejscowości to określenie charakteru miejscowości ukształtowanej w procesie rozwoju osadnictwa, w szczególności: miasto, osiedle, wieś, osada, kolonia, przysiółek i ich części. Ustalanie i zmiana rodzaju miejscowości, tak jak ustalanie i zmiana ich nazw następuje w drodze rozporządzenia tego samego ministra. Jedynie nadanie miejscowości statusu miasta, tj. zmiana rodzaju określenia np. "wieś", "kolonia" na "miasto" dokonywane jest rozporządzeniem Rady Ministrów. Na podstawie ustawy o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych ogłoszony zostanie, jako rozporządzenie ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wykaz urzędowych nazw miejscowości. Nazwy ujęte w wykazie będą obowiązujące do stosowania przez podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wykazie, dla każdej miejscowości, oprócz jej urzędowej nazwy i rodzaju podany będzie 7 cyfrowy niepowtarzalny identyfikator miejscowości z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT. Dane o aktualnej liczbie miejscowości są prezentowane w Internecie na stronie: http://www.stat.gov.pl TERYT

Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych
    Miejsce publikacji: Dz. U. poz. 1612, z późn. zm.

Dziedzina:
Rejestry urzędowe (REGON , TERYT)

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Urszula Matysek
e-mail:
Do góry

Newsletter