Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Obwód spisowy

Nazwa angielska: Census enumeration area

Definicja:

Jednostka przestrzenna wyodrębniona dla spisów powszechnych i innych badań statystycznych według liczby mieszkań i mieszkańców.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Pod kątem sprawnego przeprowadzenia czynności spisowych przez jednego rachmistrza spisowego ustalono kryterium wielkości obwodu spisowego wynoszące nie więcej niż 500 osób i 200 mieszkań. Obwód spisowy wchodzi w skład rejonu statystycznego; maksymalna liczba obwodów w rejonie nie przekracza 9. Identyfikatory obwodów spisowych są jednocyfrowe w przedziale liczb od 1 do 9 w ramach jednego rejonu statystycznego; przekroczenie maksymalnej liczby obwodów powoduje konieczność dokonania podziału rejonu . Podział na obwody spisowe jest zawsze dostosowany do granic jednostek podziału terytorialnego oraz spójny z granicami obrębów stosowanych w ewidencji gruntów i budynków, a na wsi - z zasięgiem miejscowości. Obwód nie może stanowić połączenia całej (całych) miejscowości z częścią (częściami) innej (innych) miejscowości. Każdy budynek mieszkalny lub budynek, w którym znajduje się przynajmniej jedno mieszkanie, wchodzi w całości do jednego obwodu spisowego (bez względu na liczbę mieszkań w danym budynku).

Źródło definicji:
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 1998 r. poz. 1031, z późn. zm.)

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Rejestry urzędowe (REGON , TERYT)

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Wojciech Próchnicki
e-mail:
Do góry

Newsletter