Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Praca przewozowa przy przewozie ładunków transportem kolejowym

Nazwa angielska: Tonne-kilometres by rail

Definicja:
Suma iloczynów wagi brutto poszczególnych przesyłek handlowych i służbowych przewiezionych w wagonach towarowych w komunikacji wewnętrznej i międzynarodowej wszystkimi rodzajami pociągów oraz taryfowych odległości ich przewozu na terenie kraju.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

1. W komunikacji wewnętrznej odległość taryfowa to odległość między stacją odprawy przesyłki i stacją jej przeznaczenia określona w liście przewozowym. 2. W komunikacji międzynarodowej odległość taryfowa na terenie kraju to: a) przy przewozie przesyłki z Polski za granicę - odległość taryfowa od stacji odprawy przesyłki do punktu granicznego, b) przy przewozie przesyłki z zagranicy do Polski - odległość taryfowa od punktu granicznego wwozu przesyłki do stacji jej przeznaczenia, c) przy przewozie przesyłki przez terytorium Polski tranzytem - odległość taryfowa pomiędzy punktem granicznym wwozu i punktem granicznym wywozu przesyłki. Nie uwzględnia się pracy przewozowej w przewozach manewrowych, tj. przemieszczaniu wagonów np. z kopalń na tory i punkty zdawczo-odbiorcze.


Źródło definicji:
  • Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: -

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Dorota Wąsowska
e-mail:
Do góry

Newsletter