Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Przewozy pasażerów transportem lotniczym

Nazwa angielska: Transport of passengers by air

Definicja:
Pasażerowie przewiezieni samolotami polskich podmiotów posiadających koncesję na transport lotniczy, we wszystkich rodzajach lotów (loty rozkładowe, dodatkowe i wynajęte - czarterowe), na liniach krajowych, zagranicznych oraz poza tymi liniami, a także w lotach okrężnych nad lotniskiem. Liczbę przewiezionych pasażerów ustala się na podstawie imiennych list pasażerów zajmujących miejsca w samolocie, przy czym dziecko posiadające bilet uważa się za jednego pasażera bez względu na wiek. Wyróżnia się przewozy pasażerów w komunikacji regularnej (tj. transport lotniczy na stałych trasach i według ustalonego rozkładu lotów) i w komunikacji nieregularnej (tj. transport pasażerów w lotach czarterowych i wynajętych). Przewozy pasażerów grupuje się również w podziale na komunikację międzynarodową i komunikację krajową. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji międzynarodowej ustala się jako sumę wszystkich pasażerów wyjeżdżających z kraju za granicę i przyjeżdżających z zagranicy do kraju oraz przewiezionych między portami lotniczymi poza granicami kraju. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji krajowej ustala się jako sumę wszystkich pasażerów przewiezionych pomiędzy portami lotniczymi na terytorium kraju.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Nie uwzględnia się pasażerów przewiezionych samolotami lotnictwa specjalnego przeznaczenia (np. aeroklubów, lotnictwa sanitarnego, agrolotnictwa).

Źródło definicji:
  • Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: -

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta i telekomunikacja

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Izabela Próchnicka
e-mail:
Do góry

Newsletter