Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Zasoby ludzkie dla nauki i techniki

Nazwa angielska: Human Resources for Science and Technology (HRST)

Definicja:
Ogół osób aktualnie zajmujących się lub potencjalnie mogących się zająć pracą związaną z tworzeniem, rozwojem, rozpowszechnianiem i zastosowaniem wiedzy naukowo-technicznej.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Międzynarodowe zalecenia metodologiczne dotyczące pomiaru wielkości tej populacji i metod analizy jej struktury i zachodzących w niej zmian zawarte zostały w opracowanym wspólnie przez OECD i Eurostat podręczniku Canberra (Canberra Manual). Do zasobów ludzkich dla nauki i techniki zalicza się osoby, które spełniają przynajmniej jeden z dwóch warunków:

  • posiadają wykształcenie wyższe w dziedzinach nauki i techniki (N+T), tzn. wykształcenie na poziomie 5A, 5B lub 6 ISCED 97,
  • nie posiadają formalnego wykształcenia, ale pracują w zawodach nauki i techniki, gdzie takie wykształcenie jest zazwyczaj wymagane, tzn. pracują w zawodach grupy 2 i 3 ISCO.

Pomiar i analiza zasobów ludzkich dla nauki i techniki (HRST) prowadzone są według dwóch międzynarodowych klasyfikacji:

  • Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia (International Standard Classifiaction of Education - ISCED 97), która określa formalny poziom edukacji,
  • Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów (International Standard Classifiaction of Occupation - ISCO), który określa grupy zawodów. Do 2010 r. według ISCO-88, natomiast od 2011 r. – według ISCO-08.

Źródło definicji:
  • Definicje pojęć z zakresu statystyki nauki i techniki
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: GUS, Warszawa 1999 r.
  • Measurement of Scientific and Technological Activities: Manual on the Measurement of Human Resources Devoted to S&T - Canberra Manual
    Autor: OECD and Eurostat
    Miejsce publikacji: OECD 1995 r.

Pojęcie podrzędne:

Dziedzina:
Nauka, technika, społeczeństwo informacyjne, telekomunikacja

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail:
Do góry

Newsletter