Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Dochód do dyspozycji

Nazwa angielska: Disposable income

Definicja:

Dochód rozporządzalny pomniejszony o pozostałe wydatki.Przeznaczony jest na wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz przyrost oszczędności.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Na dochód gospodarstwa domowego składają się dochody indywidualne członków gospodarstwa domowego oraz dochody przyznane na gospodarstwo domowe. Dochód do dyspozycji wyliczany na podstawie danych z:

BBGD – dochód miesięczny uwzględnia wszystkie dochody bieżące - pieniężne i niepieniężne; transfery pieniężne i niepieniężne

EU-SILC - dochód roczny uwzględnia tylko regularne dochody pieniężne (wyjątek stanowi dochód niepieniężny z pracy najemnej - korzystanie bezpłatne z samochodu służbowego), transfery pieniężne

Dochód z pracy na własny rachunek (w tym z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie) obejmuje tę część dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności jaka została przeznaczona na pozyskanie towarów i usług konsumpcyjnych oraz na inwestycje o charakterze mieszkaniowym (np. budowa domu mieszkalnego, zakup mieszkania).


Źródło definicji:
  • Metodologia badania budżetów gospodarstw domowych
    Autor: Główny Urząd Statystyczny - Departament Warunków Życia
    Miejsce publikacji: GUS, Wwa

Dziedzina:
Warunki życia ludności, pomoc społeczna

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Urszula Wągrowska
e-mail:
Do góry

Newsletter