Wody chłodnicze
Definicja:
Wody używane w procesach produkcyjnych, głównie w elektrowniach cieplnych do celów chłodzenia. Są to zwykle wody podgrzane, które powodują tzw. zanieczyszczenie termiczne wód.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Wody chłodnicze, w tym pochodzące z obiegów chłodzących, nie wymagające oczyszczania muszą spełniać następujące warunki:
1. są odprowadzane do wód powierzchniowych wydzielonym dla nich systemem kanalizacji i nie następuje mieszanie ich z innymi ściekami wymagającymi oczyszczania,
2. ładunki zanieczyszczeń w wodach chłodniczych (po procesie produkcyjnym) nie są większe od ładunków zanieczyszczeń w wodach pobranych do celów chłodzenia,
3. temperatura określona w pozwoleniu wodnoprawnym dla wód chłodniczych odprowadzanych do: - jezior oraz ich dopływów nie przekracza +26 st. C, albo naturalnej temperatury wody w przypadku gdy jest ona wyższa niż +26 st. C; - pozostałych wód, z wyjątkiem morza terytorialnego, nie przekracza +35 st. C.
W przypadku odprowadzenia wód chłodniczych bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego, całość tych wód należy traktować jako ścieki nieoczyszczone.
Źródło definicji:
-
ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2024 r. poz. 1087, z późn. zm.)
Dziedzina:
Stan i ochrona środowiska
GUS – Departament Rolnictwa i Środowiska
e-mail: