Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Stopień niepełnosprawności

Nazwa angielska: Level of disability

Definicja:

Odpowiednie orzeczenie wydane przez organ upoważniony do tego. Wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Ustalone są trzy stopnie niepełnosprawności: 1) znaczny; 2) umiarkowany 3) lekki Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę mającą naruszoną sprawność organizmu: 1) niezdolną do podjęcia zatrudnienia, 2) zdolną do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie aktywizacji zawodowej, wymagającą niezbędnej w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności, wymagającą w celu pełnienia ról społecznych częściowej lub okresowej pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia, nie wymagającą pomocy innej osoby w celu pełnienia ról społecznych.

Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
    Miejsce publikacji: (Dz.U. 2021 poz. 573, z późn. zm.)

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Ludność, procesy demograficzne

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
GUS – Departament Badań Demograficznych
e-mail:
Do góry

Newsletter