Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Sprawność przemiany energetycznej netto

Nazwa angielska: Net transformation efficiency

Definicja:
Stosunek całkowitej ilości energii uzyskanej z przemiany, pomniejszonej o zużycie energii na wsad z produkcji własnej oraz zużycie energii pochodzącej z danej przemiany a zużytej na jej potrzeby energetyczne do energii zawartej we wsadzie i energii doprowadzonej z zewnątrz na potrzeby energetyczne przemiany. Obliczana jest według wzoru: Sn = [(E - Epp) : (Ew + Ep - Epp)] x 100 [%], gdzie: Sn - sprawność przemiany energetycznej netto, E - energia uzyskana (wyprodukowana) w przemianie [GJ], Ew - energia zawarta we wszystkich nośnikach zużytych na wsad przemiany [GJ], Ep - całkowita energia nośników energii zużytych na potrzeby energetyczne przemiany [GJ], Epp - energia zawarta w nośnikach energii wyprodukowanych w rozliczonej przemianie i zużytych na wsad i potrzeby energetyczne tej samej przemiany [GJ].

Źródło definicji:
  • Zasady metodyczne sprawozdawczości statystycznej z zakresu gospodarki paliwami i energią oraz definicje stosowanych pojęć
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: GUS, Warszawa

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Rynek materiałowy i paliwowo-energetyczny

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Grażyna Berent-Kowalska
e-mail:
Do góry

Newsletter