Port lotniczy
Definicja:
Wydzielony obszar na lądzie lub wodzie (włącznie ze znajdującymi się w jego granicach budynkami, infrastrukturą i wyposażeniem) przeznaczony w całości lub w części do startów, lądowań i ruchu naziemnego lub nawodnego statków powietrznych, wykorzystywany do prowadzenia handlowych operacji transportu lotniczego.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Kategorię portu lotniczego w roku N wyznacza się, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) 1358/2003 ze zm., na podstawie roku referencyjnego N-2 (lub N – dla kategorii 3) za pomocą liczby jednostek pasażerskich. Liczba jednostek pasażerskich to suma liczby pasażerów przewiezionych, pasażerów w tranzycie bezpośrednim oraz całkowitego ładunku załadowanego i wyładowanego (podzielonego przez 10 ton) w ciągu roku w porcie. Liczba jednostek pasażerskich wynosi:
- dla portu kategorii 0 ¦ mniej niż 15 tys.,
- dla portu kategorii 1 ¦ co najmniej 15 tys., ale nie więcej niż 150 tys.,
- dla portu kategorii 2 ¦ więcej niż 150 tys., ale mniej niż 1500 tys.,
- dla portu kategorii 3 ¦ co najmniej 1500 tys.
Źródło definicji:
-
Słownik statystyki transportu - piąta edycja
Autor: UN - United Nations
Miejsce publikacji: Genewa 2019 r.
Definicja normatywna:
Lotnisko użytku publicznego wykorzystywane do lotów handlowych. Lotniskiem jest wydzielony obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni w całości lub w części przeznaczony do wykonywania startów, lądowań i naziemnego lub nawodnego ruchu statków powietrznych, wraz ze znajdującymi się w jego granicach obiektami i urządzeniami budowlanymi o charakterze trwałym, wpisany do rejestru lotnisk.
Źródło definicji normatywnej:
-
ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2020 r. poz. 1970, z późn. zm.)
Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta
Linki do pojęć innych słowników internetowych:
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail: