Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Przyczyny zgonu

Nazwa angielska: Causes of death

Definicja:

Wszystkie choroby, stany chorobowe oraz urazy lub zatrucia, które spowodowały zgon lub przyczyniły się do zgonu, a także okoliczności wypadku lub umyślnego działania, których skutkiem były te urazy.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Przy opracowywaniu danych statystycznych o zgonach według przyczyn przyjmuje się wyjściową przyczynę zgonu. Za przyczynę wyjściową uważa się chorobę stanowiącą początek procesu chorobowego, który doprowadził do zgonu albo uraz czy zatrucie, w wyniku którego nastąpił zgon.
W praktyce medycznej wyodrębnia się dodatkowo przyczynę zgonu: wtórną (za którą przyjmuje się chorobę lub uraz albo okoliczności wypadku - będące następstwem wyjściowej przyczyny zgonu) oraz bezpośrednią (która stanowi choroba stająca się ostateczną przyczyną zgonu w następstwie choroby, urazu lub zatrucia, albo okoliczności wypadku będących wyjściową i wtórną przyczyną zgonu).
W zakresie orzecznictwa o przyczynach zgonów od 1997 r. obowiązują w Polsce zasady Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - X Rewizja (ICD-10).


Źródło definicji:
  • Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja dziesiąta
    Autor: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
    Miejsce publikacji: Kraków

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Ludność, procesy demograficzne

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Małgorzata Cierniak-Piotrowska
e-mail:
Zmiany w opisie pojęcia:
Do góry

Newsletter