Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Szpital

Nazwa angielska: Hospital

Definicja:

Zakład leczniczy podmiotu leczniczego albo wydzielona jednostka organizacyjna zakładu leczniczego, w którym podmiot wykonuje działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne, z wyłączeniem zakładów leczniczych podmiotów udzielających wyłącznie świadczeń z zamiarem ich zakończenia w okresie nieprzekraczającym 24 godzin (szpitale jednego dnia).


Źródło definicji:
 • Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
  Autor: Główny Urząd Statystyczny
  Miejsce publikacji: -

Definicja normatywna:

Zakład leczniczy podmiotu leczniczego, w którym podmiot ten wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Świadczenia szpitalne są to wykonywane cała dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji, które nie mogą być realizowane w ramach innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych lub ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych; świadczeniami szpitalnymi są także świadczenia udzielane z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nieprzekraczającym 24 godzin.


Źródło definicji normatywnej:
 • ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
  Miejsce publikacji: (Dz.U. 2022 poz. 633, z późn. zm.)

Dziedzina:
Zdrowie i ochrona zdrowia

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Marzena Żytecka-Karolak
e-mail:
Zmiany w opisie pojęcia:
 • Szpital
  Opis pojęcia który obowiązywał do: 15.07.2016
Do góry

Newsletter