Przewozy pasażerów żeglugą śródlądową
Definicja:
Transport pasażerów śródlądowymi drogami wodnymi za płatnymi i bezpłatnymi biletami statkami pasażerskimi żeglugi śródlądowej.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
1. Momentem ewidencjonowania liczby przewiezionych pasażerów jest moment ich odprawy.
2. Liczbę pasażerów ustala się na podstawie liczby sprzedanych względnie wydanych bezpłatnie biletów przyjmując umownie: - pojedynczy bilet na przejazd w jednym kierunku - za jednego pasażera; - zbiorowy bilet na przejazd w jednym kierunku - za tylu pasażerów dla ilu on został wystawiony; - pojedynczy bilet na przejazd w dwóch kierunkach (tam i z powrotem) - za dwóch pasażerów; - zbiorowy bilet na przejazd w dwóch kierunkach (tam i z powrotem) - za tylu pasażerów ile wynosi podwójna liczba osób dla ilu został on wystawiony.
3. Liczbę pasażerów przewiezionych w rejsach wycieczkowych statkami oddanymi do dyspozycji organizatora wycieczki na warunkach najmu (czarteru) na czas określony w umowie najmu, gdy nie są wydawane bilety, ustala się na podstawie liczby miejsc pasażerskich na statku, przyjmując umownie, że liczba przewiezionych pasażerów równa się liczbie miejsc pasażerskich na statku.
W przypadku wynajmowania statków pasażerskich do celów nietransportowych (np. dla celów badań hydrologicznych, dokonywania zdjęć do filmów itp.) osób znajdujących się na tych statkach w czasie trwania rejsów nie zalicza się do przewozów pasażerów.
Źródło definicji:
-
Ilustrowany słownik statystyki transportu - czwarta edycja
Autor: UN - United Nations
Miejsce publikacji: Genewa 2009 r.
Pojęcie nadrzędne:
Dziedzina:
Gospodarka morska i śródlądowa
Linki do pojęć innych słowników internetowych:
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail: