Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Przewozy pasażerów żeglugą śródlądową

Nazwa angielska: Inland waterways transport of passengers

Definicja:

Transport pasażerów śródlądowymi drogami wodnymi za płatnymi i bezpłatnymi biletami statkami pasażerskimi żeglugi śródlądowej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

1. Momentem ewidencjonowania liczby przewiezionych pasażerów jest moment ich odprawy.

2. Liczbę pasażerów ustala się na podstawie liczby sprzedanych względnie wydanych bezpłatnie biletów przyjmując umownie: - pojedynczy bilet na przejazd w jednym kierunku - za jednego pasażera; - zbiorowy bilet na przejazd w jednym kierunku - za tylu pasażerów dla ilu on został wystawiony; - pojedynczy bilet na przejazd w dwóch kierunkach (tam i z powrotem) - za dwóch pasażerów; - zbiorowy bilet na przejazd w dwóch kierunkach (tam i z powrotem) - za tylu pasażerów ile wynosi podwójna liczba osób dla ilu został on wystawiony.

3. Liczbę pasażerów przewiezionych w rejsach wycieczkowych statkami oddanymi do dyspozycji organizatora wycieczki na warunkach najmu (czarteru) na czas określony w umowie najmu, gdy nie są wydawane bilety, ustala się na podstawie liczby miejsc pasażerskich na statku, przyjmując umownie, że liczba przewiezionych pasażerów równa się liczbie miejsc pasażerskich na statku.

W przypadku wynajmowania statków pasażerskich do celów nietransportowych (np. dla celów badań hydrologicznych, dokonywania zdjęć do filmów itp.) osób znajdujących się na tych statkach w czasie trwania rejsów nie zalicza się do przewozów pasażerów.


Źródło definicji:
  • Ilustrowany słownik statystyki transportu - czwarta edycja
    Autor: UN - United Nations
    Miejsce publikacji: Genewa 2009 r.

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta

Linki do pojęć innych słowników internetowych:

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail:
Do góry

Newsletter