Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Usługi produkcyjne

Nazwa angielska: Industrial services

Definicja:

Wszelkie czynności świadczone przez podmioty gospodarcze na rzecz innych jednostek gospodarczych, będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Usługami produkcyjnymi w szczególności są:

- czynności o charakterze naprawczym, remontowym i konserwacyjnym świadczone na rzecz osób trzecich, z wyłączeniem napraw gwarancyjnych wykonywanych przez producenta siłami własnymi;

-usługi świadczone na zlecenie producentów wyrobów polegające na wykonaniu szczególnego zabiegu technicznego na przedmiocie dostarczonym przez zleceniodawcę, np.: odlewnictwo, obróbka plastyczna, obróbka skrawaniem, nakładanie powłok.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności wiązanych z wytwarzaniem wyrobu (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.


Źródło definicji:
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)
    Miejsce publikacji: Dz.U. 2015 poz. 1676

Dziedzina:
Działalność przemysłowa

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Agnieszka Marczak
e-mail:
Do góry

Newsletter