Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Transfery społeczne

Nazwa angielska: Social benefits

Definicja:

Bieżące przelewy otrzymywane przez gospodarstwa domowe podczas okresu odniesienia dochodu, przeznaczone do zmniejszenia ciężarów finansowych związanych z wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami lub potrzebami, dokonywane w ramach wspólnie organizowanych systemów lub poza tymi systemami przez organy rządowe lub instytucje typu non-profit świadczące usługi na rzecz gospodarstw domowych (NPISH).


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Obejmują one wartość dowolnych składek na ubezpieczenia społeczne lub podatku dochodowego płaconego od tych świadczeń przez beneficjenta systemom ubezpieczeń społecznych lub władzom podatkowym.

Aby transfer mógł zostać uznany za świadczenie społeczne musi spełniać jedno z dwóch kryteriów:

1. objęcie nim rozpatrywanej grupy jest obowiązkowe (zgodnie z prawem, przepisami lub układem zbiorowym między pracodawcami i związkami zawodowymi),

2. jest on oparty na zasadzie solidarności społecznej (tzn. jeżeli jest to emerytura wynikająca z ubezpieczenia, składka i uprawnienia nie są proporcjonalne do indywidualnego narażenia na ryzyko zabezpieczonej osoby).

W ramach świadczeń społecznych można wyodrębnić następujące grupy:

1.Świadczenia dotyczące rodziny;

2.Dodatki mieszkaniowe;

3.Świadczenia dla bezrobotnych;

4.Świadczenia związane z wiekiem;

5.Renty rodzinne;

6.Świadczenia chorobowe;

7.Świadczenia dla osób niepełnosprawnych;

8.Stypendia;

9.Świadczenia dotyczące wykluczenia społecznego.

Świadczenia społeczne nie obejmują świadczeń płaconych z systemów, w których świadczeniobiorcy dokonywali jedynie dobrowolnych wpłat, niezależnie od pracodawcy lub rządu - ujęte w pozycji "Emerytury z indywidualnych systemów prywatnych", tj. innych niż te objęte przez ESSPROS (europejski system statystyk ochrony socjalnej).


Źródło definicji:
  • EU-SILC (Europejskie badanie dochodów i warunków życia): Badania i publikacje metodyczne
    Autor: Eurostat
    Miejsce publikacji: Ateny

Dziedzina:
Warunki życia ludności, pomoc społeczna

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Magdalena Fijałkowska
e-mail:
Do góry

Newsletter