Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Brykiety z węgla brunatnego

Nazwa angielska: BKB (brown coal briquettes)

Definicja:

Brykiety z węgla brunatnego uzyskuje się przez prasowanie miału węgla brunatnego bez dodatku lepiszcza. W zależności od masy pojedynczego brykietu rozróżnia się dwa sortymenty brykietów: - gruby - Gr (0,8 - 0,4 kg) - drobny - Dr (poniżej 0,4 kg) Ponadto w zależności od wartości opałowej wyróżnia się następujące trzy klasy brykietów z węgla brunatnego: klasy 18,5 - najniższa wartość opałowa 18,5 MJ/kg klasy 17,5 - najniższa wartość opałowa 17,5 MJ/kg klasy 16,5 - najniższa wartość opałowa 16,5 MJ/kg Dodatkowo w zależności od wytrzymałości na ściskanie rozróżnia się dwa gatunki brykietów: gatunek I - najniższa wytrzymałość na ściskanie 9,3 MPa, gatunek II - najniższa wytrzymałość na ściskanie 7,5 MPa.


Źródło definicji:
  • Zasady metodyczne sprawozdawczości statystycznej z zakresu gospodarki paliwami i energią oraz definicje stosowanych pojęć
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: GUS, Warszawa

Dziedzina:
Rynek materiałowy i paliwowo-energetyczny

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Grażyna Berent-Kowalska
e-mail:
Do góry

Newsletter