Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Kara ograniczenia wolności

Nazwa angielska: The penalty of restriction of freedom

Definicja:

Kara polegająca na:

1) obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazanej przez sąd w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym;

2) w stosunku do osoby zatrudnionej sąd, zamiast obowiązku określonego w pkt. 1), może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez sąd.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Wymierza sie ją w miesiącach. Może trwać najkrócej 1 miesiąc, najdłużej 12 miesięcy. W tym czasie skazany nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu, jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd, ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.


Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
    Miejsce publikacji: Dz. U. poz. 553, z późn. zm.

Dziedzina:
Obrona narodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne, wymiar sprawiedliwości

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Hanna Wingrowicz
e-mail:
Do góry

Newsletter