Operator pocztowy
Definicja:
Przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej, polegającej na świadczeniu usług pocztowych w obrocie krajowym lub obrocie zagranicznym, na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Nowelizacja ustawy Prawo Pocztowe dała od 1 stycznia 2013 r. równy dostęp do rynku dla wszystkich firmy, które posiadają wpis do rejestru operatorów pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe; Dz.U. 2012 poz. 1529). Jednocześnie wprowadzono instytucję "operatora wyznaczonego" w miejsce dotychczas działającej instytucji "operatora publicznego" (termin "operator publiczny" obowiązywał do końca 2012 r. zgodnie z ustawą z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159).
Spośród operatorów pocztowych, wyłonionych w drodze konkursu, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wybiera operatora wyznaczonego (obecnie jest to Poczta Polska S.A.), który obowiązany jest do świadczenia usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym (przyjmowanie, sortowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek listowych i paczek pocztowych o wadze i wymiarach określonych dla usług powszechnych, oraz przesyłek dla ociemniałych).
Operatorzy pocztowi pozostali (alternatywni) działają na rynku usług pocztowych w obszarze usług wchodzących w zakres usług powszechnych, usług kurierskich oraz innych usług pocztowych, a swoje usługi mogą świadczyć na terenie kraju, za granicą, lub na terenie kraju i za granicą, bądź tylko lokalnie (na terenie województwa, powiatu, jednej miejscowości lub nawet jej części).
Źródło definicji:
-
ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640, z późn. zm.)
Dziedzina:
Transport
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail: