Świadczenie pielęgnacyjne
Definicja:
Forma świadczenia opiekuńczego w ramach świadczeń rodzinnych z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Świadczenie przysługuje:
1) matce albo ojcu;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka;
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności – jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Od 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Prawo do świadczenia jest przyznawane niezależnie od kryterium dochodowego.
Źródło definicji:
-
ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2024 r. poz. 323)
Pojęcie nadrzędne:
Dziedzina:
Pomoc społeczna i świadczenia społeczne
Urząd Statystyczny w Krakowie
e-mail: