Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Nakłady bieżące na działalność B+R

Nazwa angielska: Current expenditures on R&D activity

Definicja:

Obejmują nakłady osobowe na personel B+R oraz pozostałe nakłady bieżące wykorzystywane na potrzeby działalności B+R. Do nakładów bieżących zalicza się usługi i przedmioty (w tym sprzęt) użytkowane i zużywane w ciągu jednego roku. Opłaty roczne lub czynsze dzierżawne z tytułu korzystania ze środków trwałych również powinny być zaliczane do nakładów bieżących.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Do nakładów bieżących zaliczane są: nakłady osobowe, wynagrodzenie personelu zewnętrznego B+R, nie zaliczane do nakładów inwestycyjnych zakupy materiałów, zaopatrzenia, sprzętu i usług na potrzeby działalności B+R, np.: nakłady na wodę i paliwo w tym gaz i energię elektryczną, książki, czasopisma, subskrypcje biblioteczne, członkostwo w towarzystwach naukowych, kalku-lacyjne lub rzeczywiste koszty małych prototypów lub modeli wykonanych poza jednostką, a także materiały dla laboratoriów (np. chemikalia, zwierzęta itp.), opłaty licencyjne lub licencje na korzystanie z patentów i innych praw własności intelektualnej, leasing dóbr inwestycyjnych (maszyn i wyposażenia itp.) oraz wynajem budynków na potrzeby działalności B+R.


Źródło definicji:
  • Podręcznik Frascati 2015
    Autor: OECD
    Miejsce publikacji: Paryż

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Nauka, technika, społeczeństwo informacyjne, telekomunikacja

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Joanna Betiuk
e-mail:
Do góry

Newsletter