Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Bibliometria

Nazwa angielska: Bibliometrics (scientometrics)

Definicja:

Zastosowanie metod matematycznych i statystycznych do literatury naukowej (a także patentów i innych środków przekazywania informacji). Pozwala na ocenę wielkości "produkcji naukowej", opierając się na założeniu, że istotą działalności naukowej (badawczej i rozwojowej, B+R) jest produkcja "wiedzy" (knowledge), znajdująca swoje odzwierciedlenie w literaturze naukowej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W rzeczywistości przywołana w definicji działalność jest znacznie bardziej złożonym i skomplikowanym zjawiskiem, istnieją również dziedziny, w których wyniki prac badawczych na ogół nie są publikowane, np. badania wojskowe czy większość badań w przemyśle.

Głównym źródłem danych bibliometrycznych jest zespół bibliograficznych baz danych zwanych Science Citation Index (SCI), Social Science Citation Index (SSCI) oraz Arts & Humanities Citation Index (A&HCI), opracowanych przez Instytut Informacji Naukowej (Institute for Scientific Information - ISI, Filadelfia, USA), administrowanych i aktualizowanych w oparciu o precyzyjnie sformułowane kryteria. Ogólnie rzecz biorąc analiza bibliometryczna polega na zastosowaniu różnorodnych danych dotyczących publikacji naukowych i przytaczanych w tych publikacjach cytatów (także cytatów w dokumentacji patentowej) do oceny wyników działalności naukowej krajów , a także do monitorowania rozwoju nauki, czyli obserwowania powstawania sieci powiązań badawczych, krajowych i międzynarodowych, i pojawiania się nowych, multidyscyplinarnych dziedzin nauki i techniki oraz do poznawania wewnętrznej logiki rozwoju nauki. OECD prowadzi aktualnie prace nad przygotowaniem międzynarodowego podręcznika metodologicznego zawierającego zalecenia dotyczące konstruowania, zastosowania i interpretacji wskaźników opartych na danych bibliometrycznych. Będzie to kolejny podręcznik z serii Frascati Family Manuals.


Źródło definicji:
  • Definicje pojęć z zakresu statystyki nauki i techniki
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: GUS, Warszawa 1999 r.

Dziedzina:
Nauka, technika, społeczeństwo informacyjne, telekomunikacja

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail:
Do góry

Newsletter