Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Kapitał (fundusz) podstawowy

Synonimy: Fundusz podstawowy
Nazwa angielska: Share capital (fund)

Definicja:

Kapitał (fundusz) podstawowy to rzeczywisty wkład właściciela lub współwłaściciela, wniesiony na uruchomienie jednostki gospodarczej z chwilą jej założenia, ewentualnie później podwyższony.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W spółkach akcyjnych jest to kapitał akcyjny w wysokości zgodnej ze statutem i rejestrem handlowym, - w przedsiębiorstwach państwowych i komunalnych fundusz założycielski; fundusz założycielski zwiększają np. dywidenda obowiązkowa pozostawiona w przedsiębiorstwie, dotacje przekazane z budżetu na finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa, - w spółdzielniach fundusz udziałowy; fundusz udziałowy zwiększają wpłaty członkowskie, odpisy na udziały członkowskie z nadwyżki bilansowej a zmniejszają zwroty udziałów członkowskich lub wycofanie ich części, przeznaczenie części funduszu na pokrycie strat, - w spółkach komandytowych, jawnych, cywilnych oraz prowadzonych przez osoby fizyczne kapitał właścicieli zwiększany o zysk brutto (netto), dodatkowo poczynione wkłady a zmniejszony przez stratę brutto lub wycofane wkłady.


Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, z późn. zm.)
  • Zeszyt metodologiczny. Badania przedsiębiorstw niefinansowych
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: Warszawa

Pojęcie nadrzędne:

Pojęcie podrzędne:

Dziedzina:
Wyniki przedsiębiorstw niefinansowych

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Lucyna Słomska
e-mail:
Do góry

Newsletter