Badania podstawowe
Definicja:
Eksperymentalne lub teoretyczne prace podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na konkretne zastosowanie lub wykorzystanie.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Badania podstawowe polegają na analizie własności, struktur i zależności, a ich celem jest formułowanie i testowanie hipotez, teorii lub praw. Dzielą się na badania podstawowe tzw. czyste i ukierunkowane. Badania podstawowe "czyste" - prowadzone są z myślą o postępie wiedzy, bez nastawienia na osiąganie długofalowych korzyści ekonomicznych czy społecznych i bez czynienia zdecydowanych wysiłków w celu zastosowania wyników badań do rozwiązywania problemów o charakterze praktycznym lub w celu przekazania wyników do sektorów zajmujących się ich zastosowaniem. Badania podstawowe "ukierunkowane" - prowadzone są z nastawieniem na to, że w ich wyniku powstanie szeroka baza wiedzy, która będzie mogła stanowić podstawę do rozwiązywania problemów lub wykorzystywania możliwości, zarówno istniejących, jak i przewidywanych.
Przykładowe badania podstawowe: badanie danej klasy reakcji polimeryzacji w różnych warunkach; modelowanie absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez kryształ; opracowanie nowej metody klasyfikacji sekwencji immunoglobulin; badanie zmian właściwości włókien węglowych w zależności od ich względnego położenia i orientacji w danej strukturze; poszukiwanie alternatywnych metod obliczeniowych, np. takich jak obliczenia kwantowe i kwantowa teoria informacji; badanie różnego rodzaju źródeł (rękopisy, dokumenty, pomniki, dzieła sztuki, budynki itp.) w celu lepszego zrozumienia zjawisk historycznych (rozwoju politycznego, społecznego i kulturalnego danego kraju, biografii jednostki itp.); badania nad właściwościami algorytmów ogólnych do przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym; przegląd teorii dotyczących czynników determinujących regionalne dysproporcje we wzroście gospodarczym; tworzenie nowych teorii ryzyka.
Źródło definicji:
-
Podręcznik Frascati 2015
Autor: OECD
Miejsce publikacji: Paryż 2015 r.
Definicja normatywna:
Prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Źródło definicji normatywnej:
-
ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.)
Pojęcie nadrzędne:
Dziedzina:
Nauka, technika, społeczeństwo informacyjne, telekomunikacja
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail: