Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wyjaśnienie rzecznika prasowego prezesa GUS w związku z artykułem „Co z wynikami spisu powszechnego?…” opublikowanym 10.04.22 r na portalu Gazeta.pl

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
15.04.2022

W związku z artykułem pt. „Co z wynikami spisu powszechnego? Miały być w kwietniu, ale GUS cichaczem przesunął termin” autorstwa pana P. Strzałkowskiego opublikowanym 10.04.2022 r. na portalu Gazeta.pl informuję, że zaplanowane na kwiecień br. wyniki wstępne Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 będą opublikowane zgodnie z przewidywanym pierwotnie terminem. Zmianie uległa jedynie data publikacji raportu omawiającego wstępne wyniki NSP 2021.

Przesunięcie terminu wydania raportu na maj bieżącego roku, spowodowane jest spiętrzeniem innych prac, w które zaangażowane są zespoły autorskie.

Podczas aktualizowania harmonogramu ramowego udostępniania danych z NSP 2021, na portalu informacyjnym GUS nie została zamieszczona dodatkowa informacja o publikacji kolejnych wyników wstępnych i dodatkowej formie udostępnienia danych, jaką jest informacja sygnalna oraz dotrzymaniu pierwotnie założonego terminu.

Przepraszamy użytkowników danych za brak wyczerpującej informacji. Opublikowany harmonogram ramowy został odpowiednio uzupełniony: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/harmonogram-publikacji-wynikow-nsp-2021/

Podkreślam, że termin opublikowania kolejnych wstępnych wyników spisu zostanie dotrzymany, dane zostaną opublikowane 26 kwietnia br. i jednocześnie ogłoszone przez Prezesa GUS na III Kongresie Statystyki Polskiej.  

Nieuzasadnione jest zatem stwierdzenie, że opóźnione będą terminy udostępniania kolejnych wstępnych wyników zapowiadane w ramowym harmonogramie.

Podkreślam, że przyjęte w harmonogramie ramowym udostępniania danych z NSP 2021 terminy mają charakter ramowy i mogą ulegać korektom. Mając jednak na uwadze znaczenie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz wagę wyników spisu, pracownicy statystyki publicznej dokładają należytej staranności, aby terminy udostępnienia danych wskazane pierwotnie w harmonogramie ramowym były dochowane.

Karolina Banaszek

Rzecznik prasowy prezesa GUS

Do góry

Newsletter