Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Oświadczenie GUS w związku z artykułem pt. „Przecieki ze spisu powszechnego GUS. Już nie jesteśmy dużym, 38-milionowym narodem"

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.11.2021

W związku z artykułem pt. „Przecieki ze spisu powszechnego GUS. Już nie jesteśmy dużym, 38-milionowym narodem" autorstwa pana T. Molgi opublikowanym w dniu 24.11.br. na portalu Wirtualna Polska, Główny Urząd Statystyczny stanowczo dementuje doniesienia o rzekomych przeciekach informacji uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego w trakcie realizacji spisu powszechnego.

Przypominamy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) zakończył się 30 września br. Do 24 listopada 2021 r. GUS prowadził badanie kontrolne, którego celem jest ocena jakości wyników spisu ludności i mieszkań 2021.

Obecnie trwają prace w zakresie ustalenia liczby ludności Polski i opracowania wyników spisu, wobec czego jakiekolwiek sugestie dotyczące liczby ludności, formułowane rzekomo w oparciu o wyniki spisu są nieuprawnione i niemożliwe.

Informujemy, że wyniki wstępne dotyczące liczby ludności, budynków, liczby mieszkań w zakresie ogólnopolskim zostaną opublikowane w styczniu 2022 roku wraz z raportem dotyczącym organizacji i metodologii NSP 2021.

Harmonogram udostępniania informacji wynikowych ze Spisu jest zamieszczony na stronie internetowej pod adresem Główny Urząd Statystyczny / Spisy Powszechne / NSP 2021 / Harmonogram publikacji wyników NSP 2021

Ponadto, wobec przedstawionych w artykule mylących sugestii odnoszących się do metodologii spisu, wyjaśniamy, że przyjęte w spisie powszechnym rozwiązania obejmujące zakres informacyjny i sposób realizacji spisu, opierają się na:

  • rekomendacjach ONZ w sprawie przeprowadzania spisów ludności,
  • Rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

Mają one odzwierciedlenie w ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. oraz ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Rozwiązania te obejmują  między innymi:

  • prace przygotowawcze;
  • spisy próbne;
  • spis powszechny;
  • badania kontrolne;
  • opracowanie wyników spisu powszechnego;
  • udostępnianie i rozpowszechnianie wynikowych informacji statystycznych.

Podsumowując GUS stanowczo zaprzecza jakoby był źródłem informacji zawartych w artykule p. Tomasza Molgi.

Z poważaniem,
/-/ Centralne Biuro Spisowe

Do góry

Newsletter