Odniesienie do artykułu „500+ motywuje nas do pracy” („Dziennik Gazeta Prawna”, 02.01.2019 r.)
A A ASzanowni Państwo,
W uzupełnieniu artykułu Klary Klinger i Grzegorza Osieckiego, opublikowanego w dzisiejszym wydaniu (02.01.2019 r.) „Dziennika Gazeta Prawna” uprzejmie wyjaśniamy, że:
wyniki badania modułowego „Praca a obowiązki rodzinne” – na które powołują się autorzy artykułu – wskazują, iż spośród 5 mln 933 tys. osób w wieku 18-64 lata, będących członkami gospodarstw domowych, które obecnie otrzymują lub w przeszłości otrzymywały świadczenie 500+, zdecydowana większość, tj. 95,1% osób (czyli 5 mln 641 tys.) zadeklarowała, że nie podjęła żadnych działań w celu zmiany swojej sytuacji na rynku pracy, będących efektem otrzymywania tego świadczenia. Na podjęcie takich działań wskazało jedynie 291 tys. osób, co stanowiło 4,9% omawianej populacji.
Powyższe dane zostały opublikowane przez GUS w Informacji Sygnalnej (str. 4) dostępnej w Portalu Informacyjnym GUS pod adresem: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/opracowania/praca-a-obowiazki-rodzinne-w-ii-kwartale-2018-r-na-podstawie-wstepnych-wynikow-badania-modulowego-bael,15,1.html.
Ankieta modułowa BAEL - Praca a obowiązki rodzinne (Formularz ZD-E)
Wydział Współpracy z Mediami
Główny Urząd Statystyczny