Komentarz GUS jako odpowiedź na określenia zawarte w artykule "Są duże obawy o rzetelność statystyki publicznej za ten rok", Dziennik Gazeta Prawna, 21.02.2024 r.
A A AW odpowiedzi na przedstawione konsekwencje zmian prawnych wdrożonych z dniem 1 stycznia 2024 r., w tym związanych z realizacją badań statystycznych z zakresu ruchu naturalnego, należy podkreślić, że gromadzone przez statystykę publiczną informacje o urodzeniach i zgonach oparte są o informacje rejestrowane w źródłach admiracyjnych, tj. zewnętrznych wobec systemu statystyki publicznej, zarządzanych przez inne instytucje publiczne.
Główny Urząd Statystyczny był przygotowany na planowane wdrożenie Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1), (by zapewnić elektroniczną wymianę danych pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi podmiotami) w tym również - elektronicznej karty zgonu.
Brak wejścia w życie przepisów prawnych umożliwiających wykorzystanie planowanych rozwiązań spowodowało przygotowanie przez statystykę publiczną tymczasowych i wspomagających podmioty medyczne rozwiązań technicznych umożliwiających realizację obowiązku sprawozdawczego. Wdrożone przez GUS w bardzo krótkim czasie rozwiązania informatyczne, stanowią obecnie jedyną możliwość zapewnienia ciągłości badań z zakresu ruchu naturalnego i ich kompletności.
Wydział Współpracy z Mediami