Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Komentarz GUS do doniesień medialnych nt. statystyki pustostanów i mieszkań niezamieszkanych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
10.04.2024

W nawiązaniu do doniesień medialnych w temacie pustostanów, Główny Urząd Statystyczny uprzejmie informuje, że nigdy nie podważał informacji opracowanych w ramach NSP2021 na temat mieszkań niezamieszkanych.

Zamieszczane były natomiast wyjaśnienia dotyczące metodologii spisu odnośnie ustalania statusu zamieszkania mieszkania.

Jako mieszkanie zamieszkane uznawane było takie:

  • które zostało wskazane przez przynajmniej jedną osobę jako miejsce zamieszkania w dniu 31 marca 2021 r. w ramach bezpośredniego wywiadu spisowego lub
  • którego adres został ustalony jako miejsce zamieszkania przynajmniej jednej osoby na podstawie źródeł administracyjnych według stanu na 31 marca lub
  • w którym zużycie energii elektrycznej w okresie, na który przypadał dzień referencyjny spisu, wskazywało na zamieszkanie przez co najmniej 1 osobę.

Respondenci byli także zobowiązani do podania adresu stałego zamieszkania, w przypadku, gdy 31 marca 2021 r. przebywali poza tym miejscem zamieszkania.

Jednocześnie wyjaśniamy, że sposób ustalania statusu zamieszkania mieszkania wykorzystany w NSP2021 był analogiczny jak w poprzednich spisach powszechnych. Dodatkowo do weryfikacji statusu zamieszkania wykorzystano informacje na temat zużycia energii elektrycznej w mieszkaniu.

Faktycznie moment referencyjny NSP2021 przypadł na okres pandemii i zaistniała sytuacja znalazła odzwierciedlenie wynikach spisu. Należy jednak uwzględnić, że celem realizacji spisów powszechnych w zakresie tematyki budynków i mieszkań jest uzyskanie informacji charakteryzujących zasoby mieszkaniowe oraz warunki mieszkaniowe ludności według stanu na dzień referencyjny spisu. Ponadto, informujemy, że w ramach wywiadów spisowych zbierane są informacje na temat mieszkania stanowiącego miejsce zamieszkania danej osoby, czy też tytułu prawnego, na podstawie którego mieszkanie jest zamieszkiwane (własność, spółdzielcze prawo własnościowe lub lokatorskie, najem, podnajem, inny). Nie są natomiast pozyskiwane informacje na temat pozostałych mieszkań będących własnością respondenta.

Jeśli chodzi o opublikowany na portalu Interia artykuł „Czy Warszawa może być drugim Wiedniem? Fakty i mity o mieszkaniach w Polsce” z 7 lutego br. i kwestię mieszkań niezamieszkanych na wsiach, to najwyższy udział mieszkań niezamieszkanych występuje w gminach turystycznych oraz gminach położonych przy granicy wschodniej, w szczególności w województwie podlaskim, gdzie odnotowano jednocześnie znaczny spadek w liczbie mieszkań i znajduje to odzwierciedlenie w spadku liczby mieszkańców. Na podstawie danych administracyjnych brak jest możliwości ustalenia głównego przeznaczenia budynku, oficjalnie są to budynki mieszkalne.

Wydział Współpracy z Mediami

Do góry

Newsletter