Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja w sprawie wpływu powodzi na realizację badań statystycznych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.09.2024

W tych trudnych dniach uwaga nas wszystkich skupiona jest na obszarach kraju dotkniętych powodzią. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi i wspieramy wszystkich walczących z żywiołem.

Na obszarach objętych powodzią znajdują się regionalne Urzędy Statystyczne i ich oddziały terenowe. Staramy się zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i ich rodzinom, zabezpieczać mienie i zasoby informacyjne oraz o utrzymanie ciągłości prac statystycznych. Dokładamy wszelkich starań, aby mimo niezwykle trudnej sytuacji terminowo dostarczać wysokiej jakości statystyk oficjalnych.

Wypełniając swoje zdania uwzględniamy ciężką sytuację naszych respondentów na zagrożonych obszarach, mieszkańców i przedsiębiorców, dla których priorytetem jest teraz ratowanie życia i ochrona mienia.

Stan powodziowy na znacznym obszarze kraju sprawia, że obserwujemy lub przewidujemy trudności z prowadzeniem badań ankietowych i opartych na informacjach pozyskiwanych od sprawozdawców. Sytuacja zmienia się dynamicznie i jest zróżnicowana przestrzennie.

  • W przypadku bieżących badań gospodarczych i badań cen prowadzonych we wrześniu (m.in. opartych o miesięczny meldunek o działalności gospodarczej, obserwacji cen detalicznych oraz cen producentów, a także badań koniunktury) dane źródłowe zostały przeważnie już pozyskane i nie przewidujemy zagrożenia dla publikacji wyników w tym miesiącu. Spodziewamy się natomiast, że w październiku pojawią się problemy z pozyskaniem danych od podmiotów z obszarów objętych powodzią i z zebraniem informacji ze wszystkich punktów notowania cen na tych terenach (część z nich została zamknięta, a nawet zniszczona). Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie rozwiązania organizacyjne i metodologiczne w celu utrzymania wysokiej kompletności i jakości danych.
  • Obserwujemy trudności z pozyskaniem danych na terenach objętych powodzią w ramach trwających społecznych badań ankietowych: Badania Budżetów Gospodarstw Domowych (BBGD), Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) oraz badania mobilności transportowej. W związku z przemieszczaniem się fali powodziowej sytuacja zmienia się dynamicznie. Tu również monitorujemy sytuację i wprowadzamy odpowiednie rozwiązania organizacyjne i metodologiczne. W przypadku badania EU-SILC etap zbierania ankiet został już zakończony i nie przewidujemy zagrożeń dla opracowywania wyników tego badania.
  • Trudności obserwujemy również w badaniu bazy noclegowej turystyki i jej wykorzystania – ok. 30% przedsiębiorstw na zalanych terenach nie złożyło sprawozdań i pozyskanie od nich danych będzie utrudnione. Powódź zakłóciła również m.in. badanie Podróże nierezydentów do Polski. Ruch pojazdów i osób na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej: odwołano zaplanowane badania na przejściach w województwie dolnośląskim i śląskim, planuje się ich przeprowadzenie w terminie późniejszym.
  • Spodziewamy się również problemów z pozyskaniem danych od podmiotów objętych obowiązkiem sprawozdawczym w zakresie badania wydanych pozwoleń na budowę i efektów działalności budowlanej, którymi są urzędy wojewódzkie i miast oraz starostwa powiatowe (w obszarze wydanych pozwoleń na budowę), a także powiatowe i wojewódzkie urzędy nadzoru budowlanego (w obszarze budów rozpoczętych i zakończonych). Mogą wystąpić sytuacje, w których jednostki szczególnie dotknięte skutkami do momentu rozpoczęcia najbliższej edycji badań miesięcznych i kwartalnych nie będą funkcjonować w normalnym trybie, nie będą dysponować dokumentami niezbędnymi do przygotowania danych statystycznych (np. z powodu ich zalania lub zniszczenia) lub z innych przyczyn nie będą w stanie wypełnić formularzy statystycznych.

Dla większości pozostałych badań obecnie nie dostrzegamy zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na termin lub jakość wyników. Szczegółowe informacje o wpływie powodzi na poszczególne badania będą przekazywane wraz z publikacją odpowiednich danych wynikowych.

Równocześnie podejmujemy działania w celu zapewnienia informacji o tym, w jaki sposób klęska żywiołowa wpłynęła na sytuację  społeczno-gospodarczą kraju. Planujemy uwzględnić aspekt związany z powodzią m.in. w badaniach dotyczących koniunktury. W przypadku badania cen detalicznych będziemy analizować wpływ czynników podażowo–popytowych na ruchy cen. 

Pliki do pobrania

Do góry

Newsletter