Impact’24 pod patronatem honorowym Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
A A APrezes Głównego Urzędu Statystycznego objął honorowym patronatem Impact’24. Wydarzenie odbędzie się 15 i 16 maja br. w Poznaniu. Podczas tegorocznej edycji wystąpi 600 speakerów, zaprezentowane zostaną 23 ścieżki tematyczne, a także 9 interaktywnych scen.
Impact'24 to wydarzenie skierowane do przedstawicieli ze świata ekonomii, biznesu, technologii i nie tylko, w którym udział biorą specjaliści z największych międzynarodowych korporacji i organizacji z całego świata.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest pod adresem: impactcee.com/impact/2024/pl/partnerzy
Główny Urząd Statystyczny prowadzi szereg działań, które są niezbędne w codziennej pracy przedstawicieli finansów, biznesu i bankowości. Miesięczne, kwartalne i roczne wskaźniki makroekonomiczne opisujące podstawowe tendencje rozwoju społeczno-gospodarczego kraju są regularnie opracowywane i publikowane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
W celu ułatwienia użytkownikom korzystania ze wskaźników makroekonomicznych, Główny Urząd Statystyczny uruchomił Bank Danych Makroekonomicznych (bdm.stat.gov.pl). Bank Danych Makroekonomicznych (BDM) jest statystyczną bazą gromadzącą wskaźniki charakteryzujące sytuację gospodarczą i społeczną Polski w skali makro. Baza, umożliwia dostęp do długich szeregów czasowych dla podstawowych danych makroekonomicznych w różnych obszarach tematycznych.
Istotną bazą danych jest także System Monitorowania Rozwoju STRATEG (strateg.stat.gov.pl). Baza zawiera obszerny zestaw mierników kluczowych dla monitorowania rozwoju (głównie o rocznej częstotliwości) na poziomie kraju, jak również na niższych szczeblach podziału terytorialnego. W celu zapewnienia możliwości porównań międzynarodowych baza gromadzi również podstawowe wskaźniki dla Unii Europejskiej, krajów członkowskich i regionów na poziomie NUTS 2.
System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP, smup.gov.pl), który zawiera informacje na temat świadczenia usług publicznych przez gminy i powiaty. To usługi, z których wszyscy na co dzień korzystamy. Każdy może przeglądać i porównywać dane oraz uzyskać raporty usług. W SMUP dostępny jest także duży zbiór danych na temat finansów gmin i powiatów. Wszystkie dane SMUP można łatwo udostępniać w mediach społecznościowych.
Główny Urząd Statystyczny prowadzi także badania z zakresu koniunktury. Jest to całokształt wskaźników życia gospodarczego charakteryzujących stan gospodarki danego kraju lub rynku, pozwalających ocenić tendencje rozwojowe. Wyniki badań z obszaru koniunktury dostępne są pod adresem: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura
Ponadto, Główny Urząd Statystyczny pełni kluczową rolę w systemie informacyjnym państwa. - Innowacje stanowią centralny punkt strategii GUS i dlatego wypracowanie nowych metod oraz poznanie nowych źródeł pozyskiwania danych, zwłaszcza w początkowej fazie, to wyzwania, w których partnerzy koreańscy bardzo nam pomogą w rozwijaniu naszego potencjału i umiejętności w obszarze korzystania z nowych rozwiązań – powiedział w jednym z dotychczasowych wystąpień Prezes GUS, dr Dominik Rozkrut.
Z uwagi na ilość działań Głównego Urzędu Statystycznego skierowanych do uczestników wydarzenia, Prezes GUS objął wydarzenie patronatem honorowym.