Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zakończenie realizacji polsko-koreańskiego projektu pn. Wykorzystanie źródeł Big Data w monitorowaniu zmian w turystyce

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
04.09.2023

W dniach 4-5 września 2023 r. Prezes GUS, Pan Dominik Rozkrut, weźmie udział w ostatnim spotkaniu w ramach pierwszego polsko-koreańskiego projektu, finansowanego w ramach koreańskiej inicjatywy „Program Dzielenia się Wiedzą” (ang. Knowledge Sharing Programme - KSP).

4 września spotkanie zostanie przeprowadzone w Krakowie na Politechnice Krakowskiej a 5 września w Rzeszowie na Politechnice Rzeszowskiej oraz w Podkarpackim Centrum Innowacji. Oficjalne podsumowanie projektu odbędzie się w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Program KSP jest oferowany przez koreańskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów. W jego ramach udostępniana jest różnorodna pomoc rozwojowa.

Obecne przedsięwzięcie jest rezultatem porozumienia w sprawie wdrażania projektu pn. Wykorzystanie źródeł Big Data w monitorowaniu zmian w turystyce, które zostało podpisane 14 lutego 2023 r. przez Prezesa GUS, dr Dominika Rozkruta i przedstawiciela konsorcjum koreańskiego Pana Tae Yong Yoon, starszego doradcę Koreańskiego Banku Importu i Eksportu (KEXIM BANK).


Projekt po stronie koreańskiej realizowany jest przez KEXIM BANK oraz wyłoniony zespół konsultantów (Kyung Hee University Consortium) składający się z:

  • Kyung Hee University,
  • Ars Praxia Corporation,
  • KT Corporation.

Po stronie polskiej projekt wdrażany jest przez:

  • US Rzeszów (jednostka autorska),
  • Departament Współpracy Międzynarodowej (działania koordynacyjno-organizacyjne),
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Z uwagi na istotne znaczenie przedsięwzięcia i jego długofalową przydatność, nie tylko dla statystyki publicznej, w spotkaniach, poza głównymi podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu, wezmą udział przedstawiciele władz lokalnych, reprezentanci uczelni wyższych, banku krajowego, jak również firm komercyjnych, takich jak np. VISA oraz podmiotów z regionów partnerskich w Słowacji.

Pomyślne zakończenie projektu w ramach KSP otworzyło nowe horyzonty i możliwości dalszej modernizacji oraz rozwoju polskiej statystyki publicznej.

Warto dodać, ze finansowany przez Koreę Południową projekt stanowi ważny krok w kierunku wypracowywania ram dostępu do danych gestorów komercyjnych. Projekt umożliwił intensyfikację budowania przez GUS współpracy z dostawcami danych big data, takimi jak VISA oraz T-Mobile. Naturalną konsekwencją nawiązanej w ramach projektu współpracy będą dalsze plany rozwijania w 2024 roku dialogu i kształtowania podstaw do wzmocnienia kooperacji z gestorami-podmiotami komercyjnymi, którzy operują danymi big data. Może mieć to przełożenie na perspektywy trwałego, innowacyjnego rozwoju statystyki publicznej.

Projekt prawdopodobnie może być kontynuowany w ramach kolejnej rundy naboru wniosków w ramach KSP. Perspektywą przyszłej współpracy jest dalsza modernizacja statystyki publicznej, a utrzymanie dostępu do wysokiej klasy wiedzy specjalistycznej ekspertów koreańskich stało się jednym z priorytetów agendy rozwojowej GUS.

Do góry

Newsletter