Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą – oceny i oczekiwania (dane szczegółowe)

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
04.09.2020

Aneks do publikacji „Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (sierpień 2020)”.

Przy wygasającym trendzie negatywnych ocen, co do swojej sytuacji, przedsiębiorstwa deklarują niższe inwestycje na rok 2020 niż w roku poprzednim.

Wyniki sierpniowej edycji dodatkowego badania wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę wskazują na kontynuację wyhamowywania negatywnych tendencji, co potwierdzają obserwowane poprawy wyników standardowego badania ogólnego klimatu koniunktury. Przykładowo w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 6,6 czyli wyższym niż w lipcu (minus 10,5).

We wszystkich sektorach gospodarki mamy do czynienia z deklarowanym spadkiem poziomu inwestycji w 2020 r. w odniesieniu do inwestycji zrealizowanych w 2019 r. Wyjątek to największe przedsiębiorstwa budowlane, które deklarują wzrost inwestycji o 3,9% w roku 2020.

W Aneksie przedstawiono także wyniki w zakresie wykorzystywania przez przedsiębiorstwa różnych mechanizmów i narzędzi tzw. Tarczy antykryzysowej.

Do góry

Newsletter