Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Spotkanie Prezesów Krajowych Urzędów Statystycznych państw V4

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
19.09.2024

1 lipca br. Polska rozpoczęła swoją roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Podczas polskiej prezydencji kontynuowana będzie współpraca Głównego Urzędu Statystycznego z Krajowymi Urzędami Statystycznymi państw V4.

W związku z tym 18 września w Szczecinie odbyło się spotkanie Prezesów Krajowych Urzędów Statystycznych państw V4. Celem spotkania była dyskusja na temat kluczowych kwestii wymagających pogłębionej współpracy w ramach V4 oraz podpisanie Aneksu VII do Porozumienia o współpracy w dziedzinie statystyki.

W 2018 roku, z inicjatywy węgierskiej, Urzędy Statystyczne krajów Grupy Wyszehradzkiej zawarły Porozumienie o współpracy (Memorandum of understanding on co-operation among the statistical institutes of the Visegrad Group countries), które zostało podpisane przez Prezesów Krajowych Urzędów Statystycznych. Szczegółowe obszary współpracy podejmowane przez poszczególne prezydencje określane są w załącznikach do Memorandum - corocznie podpisywanych Aneksach do Porozumienia. Koncentrują się one wokół bieżących wyzwań i zagadnień, przedmiotem dyskusji są również tematy dotyczące podstaw udostępniania danych statystycznych, potrzeb użytkowników oraz użyteczności udostępnianych im platform rozpowszechniania danych. Zgodnie z postanowieniami Porozumienia, Prezesi czterech Krajowych Urzędów Statystycznych spotykają się regularnie co roku, aby omawiać możliwości efektywnego współdziałania.

Podczas spotkania w Szczecinie został podpisany Aneks VII do Porozumienia. Jego zakres obejmuje organizację spotkań eksperckich poświęconych tematyce transgranicznych obszarów funkcjonalnych oraz statystyk europejskich dotyczących ludności, zwłaszcza w kontekście planowanych zmian w zakresie podstawy prawnej na poziomie UE. W trakcie polskiego przewodnictwa w V4 planowane jest również przygotowanie wspólnej publikacji poświęconej gospodarce o obiegu zamkniętym, która będzie miała na celu ukazanie osiągnięć naszych czterech krajów w dochodzeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym, będącej jedną z priorytetowych polityk Unii Europejskiej. W opracowaniu zostaną zaprezentowane wskaźniki, ukazujące m.in. poziom produkcji i konsumpcji, gospodarki odpadami oraz wykorzystania surowców wtórnych w poszczególnych krajach V4 na tle średniej UE.


Do góry

Newsletter