Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Sejm przyjął ustawę o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
12.08.2019

9 sierpnia br. Sejm przyjął ustawę o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności I Mieszkań 2021, ustawa została skierowana do Senatu.
Tekst ustawy dostępny jest na stronie: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-10-95-19

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP) będzie realizowany od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Obowiązkiem spisowym będą objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Spis powszechny będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

  • urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
  • urzędy wojewódzkie,
  • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiści, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.

O szczegółach prac organizacyjnych związanych ze spisem powszechnym na bieżąco będziemy Państwa informować na stronie: https://spis.gov.pl .

Do góry

Newsletter