Powołanie Pani Dominiki Rogalińskiej na stanowisko Wiceprezesa GUS ds. Technologii Informacyjnych



Informujemy, że Pani Dominika Rogalińska z dniem 07.07.2025 r. została powołana na stanowisko Wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego ds. Technologii Informacyjnych.
Dominika Rogalińska jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia doktoranckie w dziedzinie nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w statystyce publicznej. Od 2007 r. zajmuje stanowiska kierownicze w Głównym Urzędzie Statystycznym, kierowała departamentami odpowiedzialnymi za rozwój statystyki regionalnej, badań przestrzennych i innowacji. Koordynowała kluczowe działania związane z rozwojem systemów informacyjnych, wdrażaniem innowacji oraz wykorzystaniem nowych źródeł danych, w tym big data i danych administracyjnych.
Od 2020 r. przewodniczyła Komitetowi ds. koordynacji projektów informatycznych finansowanych ze środków UE, odpowiadając za spójność rozwiązań IT w całym systemie statystyki publicznej. Kierowała także pracami w zakresie rozwoju systemów monitorowania oraz eksperymentalnego wykorzystania danych alternatywnych.
Reprezentuje Polskę na forum międzynarodowym, m.in. jako Członek Rady Wykonawczej Grupy Wysokiego Szczebla ds. Modernizacji Statystyki Publicznej (HLG-MOS) przy UNECE oraz jako członkini Sieci Innowacji Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS). Jest Młodszym Partnerem w projekcie twinningowym GUS–Izrael w zakresie wdrażania strategii Big Data.
Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. rozwój regionalny, pomiar przestrzenny i tworzenie systemów monitorowania polityk publicznych. Od lat aktywnie uczestniczy w konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz pracach komitetów Polskiej Akademii Nauk, w tym jako wieloletni członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
W pracy ceni otwartość, innowacyjność i współpracę międzysektorową. Uważa, że rozwój technologii informacyjnych powinien wspierać nie tylko efektywność działania administracji publicznej, ale przede wszystkim jakość i dostępność danych dla obywateli. W czasie wolnym statystycznie najczęściej podróżuje, odkrywa nowe miejsca, w ostatnim czasie eksploruje razem z dzieckiem parki rozrywki.