Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Porozumienie w sprawie wdrażania projektu pn. Wykorzystanie źródeł Big Data w monitorowaniu zmian w turystyce

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
14.02.2023

14 lutego Prezes GUS dr Dominik Rozkrut wraz z przedstawicielem Konsorcjum koreańskiego Panem Tae Yong Yoon, starszym doradcą Koreańskiego Banku Importu i Eksportu (KEXIM) sygnował porozumienie w sprawie wdrażania projektu pn. Wykorzystanie źródeł Big Data w monitorowaniu zmian w turystyce. Wykonawcą projektu będzie Urząd Statystyczny w Rzeszowie, specjalizujący się m.in. w statystyce sportu i turystyki.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Kyung-Hee, koreańskiego Banku Importu i Eksportu oraz firmy Ars Praxia Corporation. Instytucje te, razem z firmą KT, tworzą konsorcjum wykonawcze projektu, który stanowi część koreańskiego Programu Dzielenia się Wiedzą. Program ten na celu m.in. stworzenie podstaw dla wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej poprzez wspieranie projektów w obszarach, w których Korea ma duże doświadczenie, takich jak: planowanie rozwoju ekonomicznego, polityka makrofinansowa, nauka i technologia, kultura sport i turystyka, finanse publiczne, zdrowie, rynek pracy i środowisko. Stronę polską, obok Prezesa GUS, reprezentowali przedstawiciele statystyki publicznej (GUS i US Rzeszów) oraz Pan Dominik Borek, Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.


Projekt Wykorzystanie źródeł Big Data w monitorowaniu zmian w turystyce wyznaczy nową jakość w zakresie łączenia źródeł danych statystycznych i pozastatystycznych, w szczególności wykorzystania wielkich zbiorów danych Big Data (w tym danych pochodzących od operatorów telefonii komórkowej) do jeszcze dokładniejszego monitorowania takich zjawisk jak ruch graniczny, czy baza noclegowa. Efektem projektu będą wytyczne w zakresie ram prawnych dotyczących dostępu do danych operatorów telefonii komórkowej, wykorzystania tych danych do tworzenia statystyk z dziedziny turystyki, propozycje programów i dobrych praktyk na polu metodologii i zasobów ludzkich w zakresie pracy z wielkimi zbiorami danych.


Projekt wpisuje się w strategię innowacji Głównego Urzędu Statystycznego, który wychodzi z ram instytucji kojarzonej głównie z liczbami. Liczby, dane i informacje GUS przyjmują obecnie nowatorskie formy ciekawych produktów, usług i aplikacji, aby jeszcze bardziej wychodzić naprzeciw zróżnicowanym potrzebom naszych użytkowników. 

GUS inwestuje w rozwój, począwszy od rozwoju talentów i kompetencji swoich kadr w ramach nowoutworzonej Akademii Data Science, poprzez nowoczesne i przyjazne aplikacje jak Portal Geostatystyczny ,skończywszy na story-tellingu i narzędziach ułatwiających prace analityczne (SMUP, Strateg ). Od lat będąc w czołówce rankingu ODIN, dot. otwierania danych, realizując nowatorskie badania i prace metodologiczne, GUS nie traci z oczu swojej misji, którą niezmiennie pozostaje dostarczanie rzetelnych, obiektywnych informacji opartych na faktach. Misja ta przekłada się na nieustanne dążenie GUS do eksplorowania nowych możliwości, które przyniósł rozwój technologiczny. Dane i informacje nie są obecnie trudne do pozyskania, internet dostarcza je w ułamku sekundy. Czy są one jednak oparte na faktach? Czy źródła są sprawdzone, porównywalne, rzetelne? Jak je poprawnie połączyć i zinterpretować? Jak zrobić to szybko? GUS, łącząc 105-letnią tradycję instytucji stojącej u podstaw odbudowy niepodległego Państwa Polskiego z otwartością, innowacjami i rozwojem, zna odpowiedzi na te pytania. Stawiając w centrum użytkownika i  jego prawo do informacji, traktowanej jako dobro publiczne, GUS nieustannie udowadnia, że #StatystykaPrzyszłościJestJużTu.

Do góry

Newsletter