Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Porozumienie pomiędzy GUS a związkami jednostek samorządu terytorialnego ws. SMUP

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.02.2024

W dniu 19.02.2024 r. podpisano Porozumienie pomiędzy GUS a Związkiem Miast Polskich i Związkiem Powiatów Polskich w zakresie rozwoju i utrzymania Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP).

Porozumienie umożliwia dalszą współpracę ekspertów GUS i organizacji samorządu terytorialnego po zakończeniu budowy Systemu. Dzięki temu w SMUP będzie można znaleźć więcej kluczowych danych na temat świadczenia usług publicznych w polskich gminach i powiatach – usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy.

SMUP to najłatwiejsza droga do odpowiedzi na takie pytania jak: ile kosztuje kształcenie uczniów, jakie są stawki opłat za wodę i odprowadzenie ścieków, jak gospodaruje się nieruchomościami. To tam najłatwiej sprawdzić, jak zmieniały się dochody i wydatki samorządu od 2010 r. SMUP to wyjątkowy zbiór danych dostępny dla każdego na stronie https://smup.gov.pl/. W serwisie znajduje się ponad 750 wskaźników opisujących 10 obszarów usług świadczonych przez gminy i powiaty.

Korzystanie ze SMUP jest całkowicie bezpłatne. Każdy użytkownik Systemu może wyświetlać i pobierać raporty usług. Osoby, które utworzą konto w SMUP, będą mogły zapisać dane, wykresy i mapy utworzone przez siebie oraz indywidualne raporty. Większość danych znajdujących się w Systemie jest gromadzona przez GUS od gmin i powiatów w ramach badań statystycznych. Duża część danych pochodzi z rejestrów, ewidencji i systemów dziedzinowych.

Dzięki SMUP każdy obywatel ma nie tylko dostęp do danych o swojej gminie i powiecie, ale może także porównywać informacje z różnych jednostek.

Do góry

Newsletter