Pierwszy spis próbny, 1-31 października 2019 r.
A A AGdzie odbędzie się spis próbny?
Spis próbny odbędzie się tylko w dwóch gminach w Polsce, w gminie Sierakowice w województwie pomorskim oraz gminie Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim.
Kliknij w linki poniżej i dowiedz się kilku statystycznych ciekawostek o tych gminach:
Kiedy odbędzie się pierwszy spis próbny?
Spis próbny będzie trwać od 1 do 31 października 2019 r.
W jaki sposób zostanie przeprowadzony spis próbny?
W trosce o Państwa wygodę i bezpieczeństwo danych przygotowaliśmy aplikację internetową , która posłuży nam do zbierania danych w ramach spisu próbnego. Aplikacja będzie dostępna 1 października 2019 r. pod adresem: nsp2021.spis.gov.pl
Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego mającego połączenie z Internetem. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie spisać samodzielnie, pomogą mu w tym nasi rachmistrzowie – bezpośrednio i telefonicznie.
Gdzie będzie można się spisać?
Dla wszystkich Państwa, którzy nie mają dostępu do Internetu, w gminach przygotowano stanowiska, w których mają Państwo możliwość spisania się.
W Czerwińsku nad Wisłą udostępniono je w Urzędzie Gminy, w Gminnej Bibliotece Publicznej i Szkole Podstawowej. W Sierakowicach natomiast w Urzędzie Gminy.
Dlaczego warto wziąć udział w spisie próbnym?
Państwa zaangażowanie i udział w spisie próbnym są niezwykle ważne i cenne. Poprzez udział w spisie zyskują Państwo realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. Dzieje się tak, bo zbierane w spisie dokładne i wiarygodne dane dotyczące państwa lokalnej społeczności, wykorzystywane są później do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju ważnych dla Państwa wspólnoty, obejmujących tak istotne obszary naszego życia, jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.
Poprzez uczestnictwo w spisie, stają się Państwo kluczowymi uczestnikami działań, które prowadzą do budowania lepszej przyszłości. Dlatego też Spis Powszechny realizujemy pod hasłem Liczy się każdy. Zachęcamy również do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie, licząc, że przyczyni się on do wzmacniania lokalnych więzi społecznych.
Bezpieczeństwo zebranych danych?
Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie przekazane przez Państwa dane, objęte są tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.
Po czym poznasz, że rachmistrz nie jest oszustem?
Każdy z rachmistrzów będzie miał identyfikator ze zdjęciem i pieczęcią właściwego urzędu statystycznego (dla Czerwińska nad Wisłą będzie to Urząd Statystyczny w Warszawie, dla Sierakowic natomiast Urząd Statystyczny w Gdańsku). Będzie też wyposażony w elektroniczne urządzenia pozwalające na zbieranie danych poprzez aplikację internetową.
Gdzie można się zapoznać z treścią ustawy o spisie?
Treść ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. jest dostępna na stronie: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/3670_u/$file/3670_u.pdf
Gdzie można kierować dodatkowe pytania?
Dla osób, które chcą zadać pytania związane ze spisem uruchomiliśmy specjalną infolinię: (22) 279 99 99 wew. 8. Dodatkowo, w godz. 7-15, na pytania czekają pracownicy:
- Urzędu Statystycznego w Warszawie – (22) 464 23 25, (22) 464 22 39;
- Urzędu Statystycznego w Gdańsku – (58) 768 31 71, (58) 768 31 75.