Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Od 5 lipca br. przywróciliśmy stacjonarne notowania cen przez ankieterów

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
13.07.2020

W związku ze stopniowym łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią, w tym zmniejszaniem ograniczeń w dostępie do placówek handlowych, gastronomicznych i usługowych, uprzejmie informujemy, że etapowo będą przywracane bezpośrednie notowania cen przez ankieterów w punktach handlowych - przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników statystyki pracujących w terenie, przestrzeganiu rygorów sanitarnych obowiązujących w handlu oraz uwzględnieniu komunikatów dotyczących poszczególnych regionów Polski.

Dotychczas – od marca br. – z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie ankieterów statystyki publicznej notowania cen odbywałby się zdalnie i przy dużej współpracy z pracownikami punktów sprzedaży i zakładów usługowych.

Od 5 lipca 2020 r. ankieterzy statystyczni powrócili do stacjonarnego notowania cen niektórych grup produktów (towarów i usług konsumpcyjnych wybranych do badania). Zgodnie z organizacją badania cen konsumpcyjnych, notowanie  będzie prowadzone od 5 do 22 dnia każdego miesiąca. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc udzieloną ankieterom statystycznym przez kierownictwo i personel placówek handlowych.  

Jednocześnie wyrażamy ogromne podziękowania wszystkim pracownikom punktów sprzedaży i zakładów usługowych za współpracę prowadzoną w trybie zdalnym z ankieterami statystycznymi. Uzyskane drogą telefoniczną i mailową informacje o dostępności i cenach produktów pozwoliły na opracowywanie comiesięcznej informacji o zmianach cen konsumpcyjnych w Polsce w okresie stanu epidemiologicznego. Publikowane przez statystykę publiczną dane o inflacji są bowiem wynikiem pracy nie tylko GUS. Powstają one przy dużym udziale pracowników handlu, w tym  sieci handlowych, sklepów osiedlowych, rodzinnych i zakładów usługowych, a więc późniejszych użytkowników tych danych.


Serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i prosimy o dalsze wspieranie ankieterów statystycznych gdy zawitają w Państwa placówkach.

Do góry

Newsletter