Nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025
A A A27 grudnia 2024 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD. Dokument określa aktualne zasady klasyfikacji działalności gospodarczej w Polsce. Nowe rozporządzenie, które wprowadziło zmiany w klasyfikacji, ma na celu dostosowanie jej do aktualnych realiów gospodarczych oraz zgodności z międzynarodowymi standardami. System klasyfikacji będzie bardziej przejrzysty i umożliwi efektywne monitorowanie zmian w strukturze gospodarki.
Pełna treść rozporządzenia dostępna jest pod adresem – https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1936
Wprowadzone zmiany dostosowują PKD do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Znowelizowana klasyfikacja będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Wprowadzona zostanie również większa precyzja w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
Konieczność wydania PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE (Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w UE). W latach 2018-2021 wstępny projekt struktury nowej klasyfikacji NACE Rev. 2.1 był przedmiotem szerokich konsultacji z krajami członkowskimi UE (w tym Polski) i po uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez użytkowników został przyjęty w maju 2022 r. podczas 49. Posiedzenia Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (ESSC).
Odpowiednikiem klasyfikacji NACE, na poziomie krajowym, jest Polska Klasyfikacja Działalności PKD. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził w 2022 r. konsultacje dotyczące poziomu krajowego nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025, opartej na zrewidowanej NACE Rev. 2.1. Konsultacje te umożliwiły użytkownikom klasyfikacji PKD zaproponowanie zmian na poziomie krajowym - tj. piątego znaku PKD (XX.XX.A).
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) jest szeroko wykorzystywana w gospodarce, nie tylko do celów statystycznych, ale również do klasyfikowania podmiotów gospodarczych w rejestrach urzędowych.
Zebrane informacje umożliwiają obserwacje poszczególnych branż, struktury gospodarki oraz tendencji jakim ona podlega.
Ze względu na szerokie zastosowanie PKD, wprowadzone zmiany w klasyfikacji będą miały wpływ na:
- konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – wg rodzaju prowadzonej przez nie działalności,
- konieczność przeklasyfikowania podmiotów dla potrzeb rejestrów statystycznych (BJS) według prowadzonej przez nie działalności,
- włączenia nowej klasyfikacji do prowadzonych badań statystycznych i dokonanie przeliczeń szeregów czasowych.
Ponadto, zmiany wprowadzane do klasyfikacji działalności znajdą swoje odzwierciedlenie w klasyfikacjach produktów, odpowiednio Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA) na poziomie UE i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na poziomie krajowym.
Więcej o PKD2025:
Biuletyn Informacji Publicznej / Działalność statystyki publicznej / Rejestr REGON / PKD 2025
Wyszukiwarka PKD:
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/
Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” organizowanej przez PARP, którego tematem były zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności.